• info@kadsa.ir
  • 09981680500
News Photo

گزارش فارس از دغدغه اساتید دانشگاه درباره مسکن و خبر جدید معاون وزیر

گروه دانشگاه خبرگزاری فارس_«مسکن یکی از معضلات اساتید دانشگاهی است، هر ارگانی در کشور توانستند برای گروه‌های ذی‌ربط خود مسکنی را در نظر بگیرند اما متاسفانه برای اساتید اینگونه نبوده است، بنده ۲۲ سال تدریس می‌کنم و دو فرزند دارم که الان وقت ازدواج آنها است اما به جای اینکه دغدغه مسکن فرزند خودم را داشته باشد باید دغدغه مسکن خودم را داشته باشم این مسأله بسیار برای من سخت است.» اینها بخشی از صحبت‌های استاد دانشگاه کشور است که دغدغه مسکن دارد.

در این باره یکی دیگر از اساتید دانشگاه کشور نیز گفت: با توجه به فشار اقتصادی که بر روی مردم است باید ارگان‌های مختلف به مردم کمک کنند تا بتوانند مسکن خریداری کنند. ما اساتید دانشگاه‌ نیز از وزات علوم، تحقیقات و فناوری خواستاریم که به این دغدغه اساتیدکمک کند و برای ما چاره‌ای بیاندیشد.

* رفع مشکل مسکن اساتید

وی افزود: اساتید دانشگاهی همچون کارمندان ارگان‌های خصوصی و دولتی دیگر زحمت می‌کشند، تنها در خواست و خواسته آنها این است مشکل مسکن که یکی از مهم‌ترین معضلات آنها است برطرف شود.

یکی دیگر از اساتید دانشگاه‌ کشور هم خاطرنشان کرد: با توجه به اخباری که  در اوایل سال تحصیلی و ترم دانشجویی اعلام کردند اساتید شاهد آغاز عملیات اجرایی نخستین پروژه مسکن هستند.

وی افزود: اما مکانی که برای اساتید در نظر گرفتند باید مکانی باشد که نزدیک به محل کار اساتید باشد؛ به عنوان مثال  محل کار بنده در بهارستان است، اما زمینی که به بنده می‌دهند در پردیس است. من باید هر روز چقدر هزینه کنم تا به محل تدریس خود برسم اگر به گونه‌ای باشد که در کنار محل تدریس اساتید باشد بسیار عالی می‌شود.

احمد رضا دهقان یکی از اساتید دانشگاه کشور گفت: من یک استاد جوان هستم، حقیقتا با حقوقی که می‌گیریم سخت می‌توانیم مسکن بخریم، مسکن اساتید یک فرصت بسیار عالی و مناسبی برای اساتید دانشگاه‌ی است. اگر زودتر این روند انجام شود بسیار بهتر می‌شود.

اساتید مسکن را به عنوان یکی از بزرگترین مشکلاتشان نام می‌بردند و هرگاه با هر یک از مسؤولان ذیربط وزارت علوم گفت‌وگو می‌کردیم از برنامه‌ریزی‌‌ها برای رفع مشکل اساتید دانشگاه خبر می‌دادند.

آغاز سال تحصیلی امسال با آغاز عملیات اجرایی پروژه مسکن اساتید همراه بود، روند ساخت مسکن اساتید را بعد از ۴ ماه از معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم پرسیده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی خطیبی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در اوایل سال تحصیلی درباره مسکن اساتید گفته بود: زمینی در منطقه ۲۲ تهران برای حل مشکل مسکن اساتید دانشگاه در نظر گرفته شده است، مجوزهای مربوط از شهرداری اخذ شده و کلنگ این پروژه با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران و روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به زمین زده شد.

وی همچنین از توافق با شهرداری تهران برای ساخت ۴ هزار واحد مسکونی برای اعضای هیأت علمی دانشگاه، نخبگان جوان و کارکنان وزارت علوم خبر داده بود.

بعد از گذشت ۴ ماه روند ساخت مسکن اساتید دانشگاه‌ها را از علی خطیبی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم پرسیده‌ایم.

* در ۲۰ استان اراضی مازاد دانشگاه‌ها شناسایی شده است

علی خطیبی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: وزارت علوم، در قالب نهضت ملی مسکن این کار را انجام می‌دهد، به طوریکه در ۲۰ استان اراضی مازاد دانشگاه‌ها شناسایی شده است و به وزارت راه و شهرسازی معرفی شدند تا طبق توافقی که با وزارت راه داریم به مسکن اساتید و دانشگاهیان تبدیل شوند.

وی افزود: اراضی که دانشگاه‌‌ها در اختیار ما قرار می‌دهند برای استفاده اعضای هیأت علمی و کارمندهای در نظر گرفته می‌شود، این مسأله در حال پیشروی است و در حال حاضر بیش از ۵۰۰ هکتار از اراضی دانشگاه‌ها این‌ کار را انجام دادند.

* شناسایی ۱۰۰۰ هکتار از اراضی مازاد دانشگاه

خطیبی در رابطه با مساحت اراضی شناسایی شده، گفت: ۱۰۰۰ هکتار شناسایی شده است، اما ۵۰۰ هکتار را به وزارت راه و شهرسازی معرفی‌کرده‌ایم که جانمایی شده است و منتظریم که فرایند اداری‌‌ ساخت مسکن اساتید طی شود.

محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز از همکاری ۲ وزارتخانه‌ برای تامین مسکن اساتید خبر داده و گفت: با وزارت شهرسازی رایزنی‌هایی داشته‌ایم و موافقت‌نامه‌ای امضا شده تا زمین‌های اضافه‌ای که دانشگاه‌ها دارند را در قالب طرح جهش تولید مسکن تبدیل به خوابگاه‌های متأهلی دانشجویی و مسکن برای کارکنان و اعضای هیأت علمی کنیم. اولویت اصلی واگذاری‌ این مسکن‌ها نیز با اساتید جدیدالاستخدام است.

وزیر علوم معتقد است: بحث ساخت منزل مسکونی برای اساتید از زمین‌های دانشگاه مطرح است و با جلسه‌ای که با برخی از رؤسای برتر دانشگاه‌ها داشته، پیشنهاد شده که اگر قرار باشد برای هر نسل یک زمین اختصاص بدهیم این به نفع آینده آموزش عالی نیست و بهتر است به جای آن خانه سازمانی بسازیم که هر عضو هیأت علمی حدو هشت سال استفاده کند سپس خانه دار شود و این خانه‌ها به فرد دیگری واگذار شود.

این دغدغه اساتید را از روسای دانشگاه‌ها نیز پیگیری کردیم.

سیدمحمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران از ساخت ۸ هزار مسکن برای اساتید این دانشگاه خبر داد و گفت: جلسه‌ای با شهردار تهران برگزار کردیم تا با توجه به رابطه حسنه دانشگاه تهران و شهرداری برای جذب نخبگان اقداماتی انجام شود. تصمیم داریم این مسکن را در انتهای خیابان کارگر شمالی مشرف به برج میلاد و در خیابان پونک جنب دانشگاه آزاد و زمینی در کرج در اختیار اساتید قرار دهیم.

مقیمی افزود: با توجه به قول وزیر راه برای مساعدت با دانشگاه تهران، ساخت ۸ هزار مسکن در چشم‌انداز ۴ ساله را درنظر گرفته‌ایم. مکانیزم‌های ساخت از طریق تعاونی‌های دانشگاه خواهد بود.

فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه تربیت مدرس نیز در این باره گفت: من نامه‌ای به مقام عالی ریاست جمهوری نوشتم و ۳ راهکار کوتاه‌مدت، میان مدت و بلند‌مدت برای مشکل مسکن مطرح کرده بودم. در کوتاه‌مدت گفته‌ بودم که یک وام بدون بهره بدهیم. در  میان مدت خانه‌های سازمانی برای اساتید دانشگاه تدارک ببینیم و در بلند‌ مدت باید خانه بسازیم، اساتید برای ما بسیار ارزشمند هستند و ما برای رفع مشکلات آنها برنامه ریزی داریم.

اشتراک گذاری خبر

نظر

آیا می خواهید اطلاعات بیشتری پیرامون ما دریافت کنید؟